Čínská kaligrafie a čtyři poklady studia

Čínská kaligrafie Výuka čínského písma spočívá v nekonečném opisování děl slavných mudrců a básníků, zdokonalujícím každý tah písma. Po letech dřiny žák dokáže malovat písmo plné obrazů ze života starověkých Číňanů a tahy štětce vyjádřit náladu textu nebo zachytit své momentální rozpoložení. Tisíciletá tradice, duševní hodnota a krása čínské kaligrafie jsou hlavními důvody, proč zdánlivě archaický způsob předávání myšlenek funguje dodnes.

V čínské kaligrafii se písař neobejde bez čtyř základních nástrojů, čtyř pokladů studia: papíru, štětce, inkoustu a inkoustového kamene.

Štětec

ŠtětecŠtětec, tradiční psací nástroj čínského písmomalířství, je považován za prodloužení kaligrafovy ruky. Tělo štětce nejčastěji tvoří bambusový oddenek, ale může být vyrobeno i z ušlechtilého dřeva, stříbra nebo ze skla. Násadka často bývá jemně a bohatě zdobena.

Štětec je zakončen chlupy králíka, jelena, opice a dalších živočichů. Tvrdší či měkčí štětiny, jejich hustota, šířka a tvar se odráží ve výsledném vzhledu písma. Čínskou tradicí je štětec vyrobený z vlasů novorozeněte, jedinečný dárek k dosažení dospělosti.

Papír

Čínští písmomalíři s oblibou používají speciální papír z rýže, bambusu, konopí a dalších surovin, často zachycují své písmo i na hedvábí. Užitečnou pomůckou při psaní je těžítko v podobě dřevěného bloku nebo malé sošky. Težítko se umisťuje na horní část papíru. Malý papír lze ještě zespodu zajistit levou rukou. Psací podložku tvoří filc, ve studentské verzi opatřený potištěnou mřížkou pro psaní znaků v jednotné velikosti a v pravidelných odstupech.

Inkoustové špalíky

Barvivo se ve většině případů uchovává v pevném skupenství, potřebné množství tuše si písař připravuje z inkoustových špalíků, které jsou třeny o inkoustový kámen a míseny s malým množstvím vody. Nejproslulejším druhem inkoustu je hui mo, vyráběný z borovic rostoucích v Žlutých Horách provincie Anhui. Pokácené borovice jsou spáleny a ze vzniklých sazí se získává znamenitý inkoust. Nejvhodnější k míchání inkoustu je voda s nízkým obsahem soli, dále i studniční voda nebo voda z vodovodu.

Inkoustový kámen

Inkoust, kámen,špalík,štětecInkoustový kámen slouží k výrobě inkoustu z inkoustových špalků. Jde o užitečnou pomůcku, často s vysokou uměleckou hodnotou, zdobenou přírodními motivy, mužskými tvářemi nebo starobylými mincemi. K výrobě inkoustových kamenů se dodnes využívá mnoho druhů materiálů – samozřejmě kámen, ale i porcelán, bronz nebo lak.

 

 

Průvodce Čínou

Ubytování v Číně

Čínská kuchyně

Čínské památky, příroda a kultura

Historie Číny

Čínská kaligrafie a čtyři poklady studia

Po stopách zeleného čaje

Kde, kam a jak v Číně

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Číny

Anhui Beijing Shi Fu-ťien Gansu Guangdong Guangxi Zhuangzu Zizhiqu Guizhou Hainan Hebei Heilongjiang Henan Hunan Chongqing Shi Chu-pej Inner Mongolia Jiangsu Jiangxi Jilin Liaoning Ningxia Huizu Zizhiqu Qinghai Shaanxi Shandong Shanghai Shi Shanxi Sichuan Tianjin Shi Tibet Autonomous Region Xinjiang Uygur Zizhiqu Yunnan Zhejiang
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde